Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
121 postów 1379 komentarzy

Strata polskiej obronnosci

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Po ciężkiej i długotrwałej chorobie w szpitalu w Stalowej Woli zmarł inżynier Józef Kwiatkowski.

 

ś.p. Józef Kwiatkowski

(1938-2012)
 
Był wybitnym konstruktorem uzbrojenia. Przez cale zawodowe życie związany z produkcją wojskową Huty Stalowa Wola. Z olbrzymim doświadczeniem zawodowym. Cieszący się ogromnym autorytetem nie tylko w HSW. W czasie mojej pracy w MON wiele razy korzystałem z Jego wiedzy i doświadczenia. Było to szczególnie pomocne, gdy podejmowaliśmy decyzje o programie samobieżnej armato-haubicy 155 mm „Krab”. W jednym z artykułów napisano, że było to „działo Szeremietiewa”. Tak je rzeczywiście potocznie nazywano. Dla mnie jednak „Krab” był zawsze działem inżyniera Kwiatkowskiego. To dzięki Niemu powstała ta broń, a także wiele innych typów uzbrojenia, wytwarzanych przez HSW.
 
Inżynier Kwiatkowski był inicjatorem pomysłów oraz rozwiązań konstrukcyjnych i technologicznych stosowanych z powodzeniem w wyrobach wytwarzanych w Hucie.
Najnowsza oferta HSW, od lewej: armato-haubica 155 mm „Krab”, zestaw rakietowy „Langusta”, samobieżny moździerz 120 mm „Rak”.
Mimo osiągnięcia wieku emerytalnego był aktywny zawodowo, dzielił się swą wiedzą i doświadczeniem z młodszymi konstruktorami HSW. Zawsze powtarzał - jest tyle do zrobienie, że pójcie na emeryturę byłoby czymś nieprzyzwoitym.
 
Józef był entuzjastą Centralnego Okręgu Przemysłowego i bolał bardzo nad upadkiem polskiego przemysłu obronnego. Cieszył się, gdy także dzięki temu co zrobił w konstrukcjach broni udało się wypracować silną pozycję Huty Stalowa Wola wśród przedsiębiorstw polskiego przemysłu obronnego.
 
Nasza współpraca i pogłębiająca się znajomość zaowocowała zaszczytną dla mnie przyjaźnią. Stało się to wtedy, gdy usunięto mnie z MON i fałszywie oskarżono o łapownictwo m.in. w związku z programem armato-haubicy. Józef nie miał wątpliwości, że jestem niewinny. Mówił to głośno. Kiedy zjawiałem się na Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach starał się, abym trafił na stoisko HSW. I wtedy demonstracyjnie, tak aby inni słyszeli mówił – zapraszam panie ministrze do obejrzenia pańskiego „Kraba”. Pokażę co wprowadziliśmy w nim nowego. 
 
Kwiatkowski opowiada o Krabie
 
Kiedy wreszcie MON odwiesił program armato-haubicy i zamówił pierwsze egzemplarze „Kraba” w HSW Józef zadzwonił do mnie z tą wiadomością. – Widzisz, wygrałeś– mówił.
 
Kiedy przygotowywałem tekst o inż. Kwiatkowskim przejrzałem Internet w poszukiwaniu Jego zdjęcia. Znalazłem jedno. Józef stoi w dalszym szeregu za ważnymi oficjelami oglądającymi „Kraba”. A przecież gdyby nie On, to ci „ważni” nie mieliby przy czym stanąć i co oglądać.
 
Konstruktor broni Józef Kwiatkowski dobrze zasłużył się Ojczyźnie.
 
Żegnaj przyjacielu.
Wierzę, że nadal będziesz wspierał Wojsko Polskie i Twoją ukochaną Hutę.
 

KOMENTARZE

 • Wielki Szacun dla:
  Ś.P. Inżyniera i jego zakładu.
  Podobnie i dla Pana.

  Ukłony.
 • Szacunek dla inżyniera i konstruktora
  Niestety inżynierowie starej daty odchodzą konstruować nowe rozwiązania w innym świecie. Byle ich następcy okazali się ich godni.

  Serdeczne wyrazy współczucia dla rodzin i Jego przyjaciół.
 • [*] [*] [*] Wieczny odpoczynek
  Wspominam Ś.P. Józefa Kwiatkowskiego jako pogodnego, uśmiechniętego człowieka. Czuję się zaszczycona, że było mi dane spotkać tak szlachetnego człowieka.

  Boże świeć nad jego duszą!

  P.S. Kadr z filmu
  http://img266.imageshack.us/img266/8480/zrzutekranu20120823o194.png
 • Piękny gest, ale dlaczego dopiero teraz, tylko śmierć nas rusza?
  Można było opisywać program KRAB w odcinkach już od dawna, może teraz? Tak trudno wprowadzić po 1989 do armii jakąkolwiek sensową broń produkowaną w Polsce, a już wymyśloną... to praktycznie fantazjowanie, bo zawsze będzie lepsza izraelska, niemiecka, amerykańska itd tzw sojuszników.

  Co do Kraba, to mam nadzieje że pojawią się też lżejsze wersje kołowe i ciągnione jak to jest w świecie w normalniejszych krajach bez zarządzania zdrajcami, agenturą, złodziejami-lodziarzami itp itd... ale ponoć my musimy być nowocześni, tzn zamiast tysiąca dział będziemy mieli najwyżej kilkadziesiąt, za to nowoczesnych... ale czy kopą gąsienicowych Krabów wygramy wojnę Panie Ministrze? Czy to nie są nowe "niszczyciele" i podwodniacy, minerzy jak w 1939? To samo z F16, moździerzami oblężniczymi, Łosiami itd.

  Oczywiście Kraby w PEŁNI i gorąco zawsze popieram, ale jednak nie będziemy mieć ich wiele nawet przy MON z budżetem 3% (czyli nigdy), a warto mieć sporo dział kalibru 155mm, tyle że niekoniecznie wszystkie gąsienicowe. Na to nas po prostu nie stać, nie zawsze ma to też sens, a te zespoły Regina będą zbyt łatwe do zniszczenia z powietrza. Ideałem tak naprawdę realnym ( nie teraz) jest miasto broniące się, gdzie obrońcy wytaczają z piwnicy baterię 155-piątek ciągnionych za byle terenówką większą czy traktorem, walą w agresora, po czym chowają je do średniowiecznych piwnic, czy współcześniejszych schronów, tuneli... Po nalocie od nowa. Tego nie mieli powstańcy w Warszawie w 1944, ani nawet obrońcy w 1939, wtedy artyleria nie miała aż takiego dalekiego zasięgu, celności.

  Nie musimy mieć tylko samobieżnej artylerii i tym bardziej tylko gąsienicowej, takie jest moje główne przesłanie.
 • ...
  [*] [*] [*]

  Świeć Panie nad jego duszą
 • Sz.P. Romuald Szeremietiew
  Wspominamy tak zacne osoby w chwili gdy odchodzą. Ten fakt pobudza refleksje do naszych rozmyślań, o ich wielkich dokonaniach i razem spędzonych chwilach. Ten spokój, ta pozorna cisza wokół takich postaci to znak, że mówimy o osobach wielkich i skromnych zarazem. Trudno się oprzeć przekonaniu, że wracają słowa, że to za wcześnie... , że tyle jeszcze mogliśmy... Pan inż. Józef Kwiatkowski bez wątpienia do grona takich osób nalęży.
  Dziękuję za przypomnienie postaci inż. Józefa Kwiatkowskiego, wspaniałego człowieka, wielkiego patrioty. Cześć jego pamięci.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031